[[TitleIndustry]]

Dizel Jeneratörler için 11 Yanlış Çalışma Yöntemleri

Date:Aug 22, 2017

1. Makine aşırı hız, aşırı yükleme, ağır makine aşırı hız gibi, aşırı yükleme, dizel motor yük çok büyük olacak, koşullar altında yüksek hızlı çalışma, kaba çalışma, silindir, piston, bağlama çubuğu ve diğer ısı yükü ve makine neden kolay yük artar, silindir çekme eğilimli, fayans ve diğer arızalar. Genellikle aşırı yükleme işlemi, silindir kaba yanma içinde uzun bir süre sonuçlanan, silindir ped zarar vermek kolaydır.

2. Uzun süreli rölanti işlemi Dizel motor rölanti, yağ basıncı düşük, yakıt enjeksiyon soğutma etkisi piston üst kötü, aşınma ve yıpranma keskin bir artış ile sonuçlanan, silindir çekmek kolay; ayrıca kötü atomizasyona, eksik yanma, kok ciddi, ve hatta bazen vana ve piston halka sıkışmayol açabilir, silindir liner erozyon. Bu amaçla, bazı dizel motor talimatları açıkça dizel motor boşta zaman 15 ~ 20min aşmaması gerektiğini öngörmektedir.

3. Yükün acil durdurma sıcağı veya ani boşaltma ile devreyi durdurmak için soğutma suyunun kapanmasından hemen sonra dizel motorun kapatılmasından hemen sonra yükü boşaltma, ısı kaybında keskin bir azalmanın soğutma kapasitesi, silindir kafası, silindir astarı, silindir bloğu, silindir bloğu ve diğer parçaların aşırı ısınmasına neden olması veya pistonun silindir astarı üzerinde şişmesine neden olur. Öte yandan, boşta soğutma olmadan dizel motor kesinti, sürtünme yüzeyi yağ sıkıntısı yapacak, dizel motor kötü yağlama ve aşınma nedeniyle yeniden başlayacak zaman. Bu nedenle, dizel motor kapatma yükünden önce boşaltılmalıdır ve hızı yavaş yavaş azaltmalıdır, birkaç dakika için yüksüz çalışma.

4. Yağ basıncı nın çok düşük olması durumunda yağ basıncı çok düşüktür, yağlama sistemi normal yağ sirkülasyonu ve basınç yağlama sıyrık olamaz, yağlama parçaları yeterli yağ değildir. Bu nedenle, çalışma sürecinde makine, biz yağ basınç göstergesi veya yağ basıncı göstergesi ışık durumu gözlemlemek için dikkat etmelidir. Yağ basıncını belirtilen basıncın altında bulursanız, hemen durdurmak için, sorun giderme ve daha sonra sürücü devam edin.

5. Dizel motor sıcaklığı çok yüksek zaman suyun ani soğutma Dizel motor ani soğutma suyu durumunda aşırı ısınma, silindir baş olacak, silindir, silindir ve diğer değişiklikler sıcak ve soğuk çatlaklar ciddi değişiklikler nedeniyle. Bu nedenle, dizel motor sıcaklığı çok yüksek olmalıdır yük boşaltılmalıdır, biraz dizel motor alev sonra su sıcaklığı düşene kadar hızını artırmak, su radyatör kapağı gevşek, su buharı kaldırmak. Gerekirse, soğutma suyunu yavaşça su radyatöre enjekte edin.

6. Yetersiz soğutma suyu veya soğutma suyu durumunda, yağ sıcaklığı dizel soğutma suyu çalıştırmak için çok yüksek soğutma etkisini azaltacaktır, dizel motor etkili soğutma ve aşırı ısınma eksikliği nedeniyle; soğutma suyu, yağ sıcaklığı çok yüksek, aynı zamanda dizel motoraşırı ısınmasına neden olur. Bu noktada silindir kafası, silindir astarı, piston bileşenleri ve vanalar ve diğer büyük ısı yükü, mukavemet, tokluk ve diğer keskin düşüş gibi mekanik özellikleri, böylece parça deformasyonu artar, aşınma ve yıpranma hızlandırmak için parçalar arasındaki boşluğu azaltarak, ciddi Ama aynı zamanda çatlaklar üretmek, fay mekanik parçaları. Soğutma suyu, yağ sıcaklığının çok yüksek olması yağ yaşlanma ve yanma bozulmasını hızlandıracak ve yağ viskozitesi azalmış, kasa ve piston ve yağlama koşullarının ana sürtünme bozulmuş, anormal aşınma ve yıpranma ile sonuçlanan. Dizel motoraşırı ısınma da dizel motor yanma süreci kötüleşecek, böylece enjektör çalışma bozuklukları, kötü atomizasyon, kok arttı.

7. Soğuk çalıştırma dan sonra yük işlemi dizel motor soğuk start ile ısınmak değil, yağ viskozitesi nedeniyle, kötü hareketlilik, yağ pompası yetersiz yağ, yağ yağlama eksikliği nedeniyle makinenin sürtünme yüzeyi kötü, keskin aşınmaya neden, hatta silindir çekin , Yanan fayans ve diğer arızalar. Bu nedenle, dizel motor soğutma başladıktan sonra, yağ sıcaklığı 40 °C veya daha fazla yük işlemi ulaştığında, boşta çalışma sıcaklığı olmalıdır; makine başlangıç düşük hıza bağlı olmalı, ve yağ sıcaklığı normal olana kadar her viteste bir satır, Sonra, normal sürüş aktarılabilir. Aynı zamanda

8. Yakıt eksikliği sürtünme yüzeyinden kaynaklanan yağ kaynağının yetersizliği nedeniyle şu anda yağ yokluğunda çalışan dizel motor, anormal aşınma veya yanık ile sonuçlanan. Bu amaçla, makine başlamadan önce ve dizel motorun çalışması ndan önce çekme silindirinin neden olduğu yağ eksikliğini önlemek için yeterli yağ sağlamak, brülör arızası. Aynı zamanda

9.Dizel motor soğuk başlatmaktan sonra gaz gaz gaz gaz, dizel motor hızı keskin arttı, kuru sürtünme ve şiddetli aşınma nedeniyle uçakta bazı sürtünme neden olur. Buna ek olarak, piston, bağlantı çubuğu ve krank mili kuvveti değiştiğinde gaz, ağır darbelere neden olur, parçalara kolayca zarar verir. Aynı zamanda

10. Soğutma suyu ve yağ sıcaklığı dizel motor çalışma sürecinde çok düşük, soğutma suyu sıcaklığı çok düşük, silindir duvar sıcaklığı azalır, su damlacıkları içine yoğuşmuş su buharı yanma, egzoz gazı üretilen asitli maddeler ile temas, silindir duvarına bağlı, korozyon aşınmaile sonuçlanan. Uygulama, dizel motorun genellikle soğutma suyu sıcaklığında 40 °C ~ 50 °C kullanıldığında, parçaların normal çalışma sıcaklığından (85 °C ~ 95 °C) daha iyi aşınması altında birkaç kez çalıştığını kanıtlamıştır. Bu noktada, silindir sıcaklığı düşük olduğunda su sıcaklığı çok düşük, dizel motor ateşleme gecikme süresi, bir kez yangın, basınç hızla arttı, dizel yakıt kaba, mekanik hasar parçaları neden kolay. Dizel motor uzun süreli soğutma suyunda düşük sıcaklıkta çalışma durumunda, piston ve silindir arasındaki boşluk, silindir fenomenini devirerek meydana gelmiştir ve titreşim üretir, böylece silindir astarı. Yağ sıcaklığı çok düşük, kötü hareketlilik yağ viskozitesi, yağ eksikliği parçaları yağlama, böylece yağlama kötü, artan sürtünme aşınma ile sonuçlanan, dizel motorların ömrünü kısaltmak. Aynı zamanda

11. Ani durdurma işlemi, onun büyük atalet bağlantı çubuk mekanizması ve valf gövde hasarı parçaları krank, hizmet ömrünü kısaltmak eğer dizel motorun gaz yüksek hızlı çalışma önce yumruk söndürmek. Aynı zamanda, Meng gaz nedeniyle aşırı silindir içine çok geç yakmak ve silindir duvarı boyunca aşağı, yağ seyreltmek için yakıttır. Buna ek olarak, piston, vana ve yanma odası önemli ölçüde artacak, meme tıkanması ve piston sıkışmış neden.


Ürün Linki :WAGNA 15 - 3000 Kva Dizel Jeneratör

                         WAGNA Gaz (Biyogaz, Doğal Gaz, LPG) Jeneratör


Bir çift: Nasıl dizel jeneratör seti su ile başa çıkmak için

Sonraki: Dizel motor elektrik kesintisine ne sebep olur?