[[TitleIndustry]]

Afrika'da hızlı ekonomik büyüme ülkeleri-2

Date:Jun 09, 2018Afrika çok mu kötü? Pek sayılmaz.

Çin, geçen yüzyıldan beri Afrika'ya yardım ediyor. İnternet veya televizyon haberlerine ek olarak, Afrika'nın suyunun kısa olduğunu görüyoruz ve her fırsatta isyan var. Afrika'nın çok fakir ve dağınık olduğu izlenimini veriyor.

Ama gerçek Afrika böyle mi? Tarihsel olarak, Afrika bir zamanlar “gri toprak” anlamına gelen Guinin dilinden çıkmıştır. Afrika'nın Fenike döneminden sonra adlandırılmasına rağmen, Afrika'nın tarihi çok uzundur. 20.000 yıl içinde, Cezayir, Afrika'da bir çömlek vardı. Heykel, yani o zamanlar, Afrika'nın zaten uygarlığı vardı.

Afrika her zaman insanın kaynağı olarak görülmüştür, ancak buradaki insanlar acımasız bir kadere maruz kaldılar. 1441'den beri Afrikalılar köle olarak satıldı, suçlu kara köle ticaretini açtı ve sayısız siyah insanı öldürdü. Daha sonra bir koloni oldu. Bağımsızlıktan sonra, Afrika, dünyanın gözünde üçüncü dünya ülkesi olarak ortaya çıktı. Yoksulluk Afrikalıların şapkası oldu. Ancak, Afrika'daki bu ülkeler aslında fakir değil. Çin'le kıyaslandığında, Çin'deki bazı sokakları terk ettiler. Bugün, hangi ülkelere bakalım.


Seyşel Adaları

Seyşeller ülkesi, birçok Çinli insanın Halk Kurtuluş Ordusunu askeri üsleri ziyaret etmeye davet ettiklerini duyduğunu duymuş olmalıydı. Bu haber bir duyuma neden oldu.

Burası Portekiz ve Fransa tarafından kolonileşti ve sonunda İngiltere savaşmak için koştu. Sonunda 1814'te Seyşeller bir İngiliz kolonisi oldu.

Pek çok milleti sömürgeleştirmek için acele etmeye çalışırken, bunun için iyi bir şey olması gerektiğini tahmin edebilmeliyiz. Gerçekten de Seychelles'in balıkçılık kaynakları oldukça bol. Seyşeller, yalnızca 455,8 kilometrekarelik bir arazi alanına sahip bir deniz ülkesidir, ancak ülkenin orman kaynakları 2.000 hektara kadardır.

Deniz balıkçılığına dayanan Seyşeller'deki turizm endüstrisi de iyi gelişmiştir. Doğal kaynakların yardımıyla Seyşeller ekonomisi büyük ölçüde gelişmiştir. Kişi başına düşen GSYİH, Çin'in neredeyse iki katı olan 14.466 ABD dolarına ulaştı.

Çin'in GSYİH'sı 8280, RMB 54916'a eşdeğer. Görünüşe göre pek çok Çinli bu seviyeye sahip değil.


blob.png


Ekvator Ginesi  

Ekvator Ginesi eskiden Portekiz kolonisiydi. Birden fazla kez kolonileşti. 1964’e kadar bağımsızlık ilan etmemişti. Ekvator Gine, bağımsızlıktan sonra dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri oldu. Daha sonra, kara denizinde çok miktarda petrol kaynağı keşfetti. Petrol için para var ve o zamandan beri Ekvator Ginesi ekonomisi hızla gelişti. Kişi başına düşen GSYİH, Çin'den çok daha yüksek olan 12.541 ABD doları kadar yüksek ve ülkede herkesin soğuk kalpli olduğu yer! Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin gelişmiş ülkelerin saflarına girmesinden sadece birkaç yıl geçti.

 

blob.png


Mauritius

Seyahat etmeyi sevenler Mauritius'u duymuş olmalı. Afrika'nın doğusunda bir adada yer almaktadır. Bütün ülke küçük adalardan oluşmaktadır. İngiltere, Fransa ve Fransa gibi ülkeler tarafından başarılı bir şekilde yönetildi. 1968'e kadar sömürge yönetiminden ayrı bir ülke oldu. 1505 yılına kadar, Portekiz ve Hollandalıların gelişine kadar ada boş kaldı. Bu ülkede ordu yok. Sadece polis ve özel mobil ekipler var. 5,000 polis memuru ve 1.500 özel mobil ekip var. Bu kişi esas olarak ülkenin güvenliğini ve sahil yönetimini sürdürmektedir. Mauritius turizmin egemenliğindedir ve turizmi oldukça gelişmiştir. Büyük yıldızlar Jiang Qinqin ve Chen Jianbin bir zamanlar Mauritius'ta düğünler düzenledi. Bugün, Mauritius beş büyük evlilik ve balayı tatil köyleri olarak bilinir.


blob.png


Bir çift: Jeneratör Bakımı

Sonraki: Irak'ın elektrik arz-1