[[TitleIndustry]]

Dizel motor nasıl kullanılır?

Date:Mar 01, 2018

Kullanım faktörlerinin etkisi, yakıt ve yağlama yağı kalitesi, dizel motor hızı ve yükü, çevre koşulları ve çalışma koşulları gibi çok yönlüdür. Bu faktörlerin etkisinin tartışılması, pratik çalışmalarımız için de en pratik öneme sahiptir.

 

Yakıt ve yağlama yağı kalitesi dizel motorun yapısına uyarlanmalıdır. Yanma işleminde dizel contalar veya diğer kirlilikler asit ve diğer aşındırıcı maddeler üretecek, silindirin daha hızlı aşınmasını sağlayacaktır; Aşırı ağır kesir dizel yanma, kola oluşturmak kolaydır, piston halkası ve silindir aşındırıcı aşınma üretir; Dizel yağ viskozite boyutunun karışım oluşumu, yağ ekipmanının güvenilirliği üzerindeki etkisi. Yağlama yağı için en büyük etki viskozite ve oksidasyon direncidir. Dizel motorun çalışma koşullarına göre kullanılmalı ve rastgele kullanılmamalıdır.

 

Test, dizel motorun sürtünmesinin hız ve yük artışıyla arttığını göstermektedir. Yük arttıkça, sürtünme yüzeyindeki birim basınç artar ve ısı durumu kötüdür. Hız arttığında, birim zamandaki sürtünme sayısı yarıya eklenir ve aynı güçte, yük arttığında hız artışı yükten daha büyüktür. Bununla birlikte, düşük hız, iyi sıvı yağlama koşulunu garanti edemez ve ayrıca aşınmayı da arttıramaz. Bu nedenle, belirli bir dizel motor için, en uygun çalışma hızı aralığı vardır. Buna ek olarak, dizel motor, hız ve yükte sık sık değişiklikler nedeniyle hızlanma, yavaşlama, durma ve çalıştırma üzerinde çalıştığı zaman, dizel motorun yağlama durumu kötüdür, termal durum kararsızdır ve aşınma artacaktır. Özellikle başlatma sırasında, krank mili hızı düşüktür, yağ pompası zamanında yağ tedarik etmez ve yağ sıcaklığı düşüktür, yağın viskozitesi büyüktür, sürtünme yüzeyi sıvı yağlama yapmak zordur ve aşınma çok ciddi.

 

Dizel motor aşınmasının çevre sıcaklığı da etkilidir. Sıcaklık yüksek olduğunda, motorun aşırı ısınması kolaydır, yağlama yağının viskozitesi düşüktür ve parçaların aşınması artar. Sıcaklık düşük olduğunda, yağlama yağının viskozitesi artar, dizel motorun çalıştırılması zordur ve soğutma suyu çalışırken normal sıcaklığı koruyamaz ve parçaların aşınması ve aşınması artar. Dizel motor düşük sıcaklıkta başladığında, aşınma daha ciddi olur.

 

Dizel motorun çalışma sıcaklığı, aşınmayı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Çalışma sırasında, soğutma sistemi yapısının kısıtlanması, çalışma yükünün ve hızının değişmesi ve ortam sıcaklığının değişmesi nedeniyle dizel motorun çalışma sıcaklığının büyük bir değişim aralığı vardır. Uygulama, soğutma suyu sıcaklığının 75 ~ 85 C'de kontrol edildiğini ve yağlama yağı sıcaklığının 75 ~ 95 C'de en uygun olduğunu göstermektedir.

 

Özetle, dizel motorun rasyonel kullanımı, parçaların aşınmasını azaltmak, aşağıdaki yönlerden ilerleyecektir:

 

1. Dizel motorun çalışma durumu makul olarak seçilir.

 

2. dizel motor kalitesinde çalışmayı iyileştirir.

 

3. Motor çalışması için uygun yakıt ve yağlama yağı seçin.

 

4. Operasyonun teknik seviyesini geliştirmek ve bakımı zamanında muhafaza etmek.


Bir çift: Dizel jeneratörün kötü havalarda kullanılabileceği

Sonraki: Jeneratörün kışın kullanımı için önlemler