[[TitleIndustry]]

Dizel jeneratörlerin birkaç yaygın hatalı çalışması

Date:Jan 18, 2018

Dizel jeneratörün yanlış çalışması dizel jeneratör setinin ömrünü ciddi şekilde etkileyecektir. Şimdi günlük hayatta dizel jeneratörün yanlış şekilde çalıştırılmasının birkaç yaygın yolunu öğrenelim.

 

Dizel jeneratörü dizel motorun çalışması: Bu durumda, yağ sıkıntısındaki sürtünme yüzeyinin neden olduğu petrol sıkıntısı nedeniyle yanlış bir çalışma, anormal aşınma veya yanma ile sonuçlanır. Bu nedenle, dizel jeneratörün operasyon süreci ve dizel motordan önce yeterli yağın sağlanması için, silindirin neden olduğu yağ kıtlığının önlenmesi, fayansın yanması arızası.

 

Dizel jeneratör çalışma iki hata: yük acil kapatma veya aniden yük kapatıldıktan hemen sonra kaldırılır, dizel motor jeneratörü soğutma suyu sirkülasyon sistemi, alev söndürme durduktan sonra, soğutma kapasitesi keskin bir şekilde azalır, soğutma kalorifer elemanı, silindir kapağı, silindir gömleği, silindir kaybına neden olur Aşırı ısınma, çatlak veya pistonun aşırı genişlemesi silindir genişlemesinde sıkışmış. Diğer yandan, dizel jeneratör kapatıldığında, sürtünme yüzeyindeki yağın rölantide soğutulmaması halinde yetersiz kalmasına neden olur. Dizel motor tekrar çalıştığında, zayıf yağlama nedeniyle daha fazla aşınmaya neden olur. Bu nedenle, dizel jeneratörün söndürülmesinden önce yük kaldırılmalı ve hız ve yük birkaç dakika için kademeli olarak azaltılmalıdır.

 

Dizel jeneratörü çalışma hatası üç: soğuk başlangıçtan sonra dizel jeneratör soğutucunun sıcak başlatma yüküyle çalışmadığından, yüksek viskoziteli yağ, zayıf hareketlilik, yağ pompası yağ kaynağı sıkıntısı, makine yağlama eksikliğinden dolayı makine sürtünme yüzeyi, hızlı aşınmaya, sürtünmeye, hatta yanmış kiremit hatasına neden olur. Bu nedenle, dizel motorun çalıştırılmasından sonra yağın sıcaklığı yağ sıcaklığına ulaşıncaya kadar rölantide olmalıdır, sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkmış ve bir yükleme işlemi ile; makine düşük vites başlamalıdır ve sırayla her yakıtta bir yakıt kilometre sürüşünde, sıcaklık normal olana kadar, tam dolu olduktan sonra, normal sürüşe dönebiliriz.

 

Dizel jeneratör hatası işlemi dört: Dizel motorun soğuk çalıştırılmasından sonra gaz kelebeği çekilirse, gaz kelebeğe basılırsa, dizel jeneratörün hızı keskin bir şekilde yükselir ve kuru sürtünme nedeniyle hava taşıtında bazı sürtünme yüzeylerinin ciddi şekilde aşınmasına neden olur. Buna ek olarak, piston, biyel ve krank mili kabul kuvvetini değiştirdiğinde gaz kelebeği, şiddetli darbeye neden olur, mekanik parçalara zarar vermesi kolaydır.

 

Dizel jeneratör hata işlemi beş: soğutma suyu yetersiz veya soğutma suyu, yağ sıcaklığı çok yüksek çalışan dizel jeneratör yetersiz soğutma kapasitesi soğutma etkisini azaltacaktır, dizel motor aşırı ısınma nedeniyle etkili değildir; soğutma suyu, yağ Yağ sıcaklığı çok yüksek, dizel motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Dizel jeneratör silindir kafası şu anda, silindir kovanı, piston takımı ve vana ve diğer ana ısıtma yükleri, mukavemet, tokluk gibi mekanik özellikleri, parça deformasyonunda keskin bir düşüş artar, boşluk ile parçaları azaltır, aşınma ve yıpranmayı hızlandırır Şiddetli durumlarda, çatlaklar, arızaya sıkışmış mekanik parçalar olacaktır. Dizel jeneratörün aşırı ısınması, dizel motorun yanma sürecini daha da kötüleştirebilir, böylece enjektör çalışma anormallikleri, zayıf atomizasyon, karbon birikimi artar.


Bir çift: Dizel jeneratör satın almanın önlemleri

Sonraki: Başlangıç için dikkatlerin kısa bir analizi