[[TitleIndustry]]

Dizel Jeneratörler ve Rüzgar Türbinleri Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

Date:Jan 25, 2018

Dizel jeneratör çalışma prensibi:

Dizel motor silindirinde, hava filtresinden filtrelenen temiz hava, yakıt enjektöründen çıkan yüksek basınçlı atomize dizel ile karıştırılır ve piston yukarı doğru gittiğinde, sıcaklık düşürülür ve sıcaklık yükselir. dizel yakıtın ateşleme noktası. Dizel yakıt ateşlenir, gaz karışımı keskin bir şekilde yanar, hacim hızla genişler, pistonu aşağıya doğru iter. Her bir silindir sırayla sırayla yapılır ve piston üzerindeki itme krank milini döndürmek için krank milini döndürerek krank milini dönmeye zorlar. Koaksiyel fırçasız senkron alternatör ve dizel motor krank mili, koaksiyal bir şekilde monte edilir, böylece jeneratörün rotoru dizel motorun dönüşüyle çalıştırılabilir. Elektromanyetik indüksiyon prensibini kullanarak, jeneratör indüklenen elektromotor kuvveti üretecek ve kapalı yük döngüsü boyunca akımı üretecektir.

 

Rüzgar türbininin çalışma prensibi:

Rüzgar türbini, pervaneyi güç üretecek şekilde sarsmak için sıvıyı kullanan motordur. Buhar türbini, gaz türbini ve hidrolik türbine ayrılabilir. Bu güç üretimi, havacılık, navigasyon ve benzeri için yaygın olarak kullanılan bir güç makinesidir. Rüzgar türbini süper şarj cihazı aslında hava sıkıştırılarak giriş hacmini arttıran bir tür hava kompresörüdür. Motorun çıkış gücünü artırmak için atalet kuvvetini kullanır.

Aynı şeyin elektriğin sağlanabileceği de görülebilir. Fark, rüzgar türbininin yenilenebilir enerjinin kullanımına ait olması ve kirlilikten arındırılmış elektrik üretimine ait olmasıdır. Bununla birlikte, rüzgar jeneratörü bu kadar rahat kullanım için dizel jeneratöre sahip değildir. Pervanenin dönmesini ve akım üretmesini sağlamak için hava akışının etkisine ihtiyacı vardır.


Bir çift: Jeneratör için elektronik olarak kontrol edilen yakıt enjeksiyon sisteminin avantajları

Sonraki: Beyaz duman arasındaki ayrımı yapmak için dizel üretim üniteleri