[[TitleIndustry]]

Dizel motor elektrik kesintisine ne sebep olur?

Date:Aug 28, 2017

Dizel motor uzun bir süre çalışmadan sonra, parça aşınması veya çalışması nedeniyle, uygun olmayan ayar, bakım ve diğer nedenlerle zamanında değil, genellikle yetersiz güç sorunları olacaktır. Başlıca nedenler iki yönü vardır: Birincisi, kötü yanma odası nedeniyle, yakıt kaynağı eksikliği, yakıt enjektör kötü, gaz arz eksikliği, petrol zamanlaması ayarı ve diğer nedenlerle, yakıt eksik yanma ile sonuçlanan, dizel güç eksikliği ile sonuçlanan; ikinci mekanik aşınma nedeniyle çok büyük, kötü yağlama, kötü soğutma, yanlış kurulum ve diğer nedenlerle, dizel motor kendisi sürtünme ile sonuçlanan çok büyük, böylece çıkış güç azaltma, dizel motor güç sıkıntısı ile sonuçlanan. Bu nedenle, dizel motor güç kesintisi hariç analizinde, Yıldız yanma ve iki önemli konularda sürtünme kaybı kalitesini ele geçirmek için hatırlatmak, dizel aşınma kullanıcı parçalarının çalışması ve teknik durumu ile birlikte anlayış ve ana , en olası nedenlerle dizel motor güç sıkıntısı nedenini bulmak için ve sonra kontrol edin ve hariç tut.

 

1. Yetersiz petrol temini

Yetersiz yakıt beslemesi motordaki en yaygın hatalardan biridir. Motor yağı kaynağı eksikliğine yol açan iki durum vardır:

İlk durumda kurşun petrol arzına karşı artan direnç kaynaklanan kurşun yağ yarısı, böylece kötü petrol tedarik makinesi. Bu durumda, küçük yük güç kaynağı makine normaldir, ancak ağır yük güç kaynağı, kötü yakıt kaynağı ve yakıt kaynağı gerekli artış nedeniyle, motor net bir fenomen olacak: hız aşağı, ses olur " Harder ". Bu noktada yakıt hatları ve dizel filtreler için ihtiyaç kontrol etmek, fişi kaldırmak veya filtre değiştirebilirsiniz.

İkinci durumda düşük basınçlı petrol boru hattı kapalı hava eksikliği, hava direnci ile sonuçlanan. Bu fay fenomeni de daha açıktır: güç eksikliğine ek olarak, tüp eklemleri bariz "zi" sesini duyabilir, gaz pedalını artırabilir, bu ses de artar. Sızıntı bulunduktan sonra, eklem vidasını yeniden sıkın veya contayı olduğu gibi değiştirin.

2. Egzoz sistemine girip çıkar

Hava alma sistemi bloke edildiğinde, bu dizel motor alımı eksikliğine yol açacaktır, güç aşağı, ses sıkıcı, egzoz dumanı ise. Giriş sisteminin en yaygın hatası hava filtresi tıkanmasıdır. Dikkatli temizleme hava filtresi çözülebildiği sürece bu hata fenomeni daha belirgindir, karar vermek kolaydır. Süper şarjlı dizel motor için, hava filtresi fişe ek olarak, egzoz sistemi sızıntısı içine makine gücü eksikliğine yol açacaktır. Süper şarjlı dizel motor egzoz basıncı türbin rotasyonu ile tahrik çünkü, basınçlı hava taşımak için giriş boru hattına, böylece motor gücünü artırarak. Bu nedenle, süper şarjlı dizel motorun alım ve egzoz sistemi tamamen kapatılmalıdır. Egzoz sistemi sızıntılı ise, egzoz basıncı azalacaktır, turbo şarj hızı azalacaktır, motor giriş basıncı azalacaktır, ve güç azalacaktır , Güç eksikliği için performans. Hava alma sistemi sızarsa, aynı durum makine nin gücünün düşmesinden kaynaklanan alım eksikliğinden kaynaklanacaktır. Emme ve egzoz sistemi sızıntı kontrolü, mevcut pamuk, ince bez ve boru derzlerine yakın diğer, dikiş fenomeniçine net bir darbe veya emme varsa, o zaman bir sızıntı var, boru eklemleri Conket veya vidaları sıkmak gerekir.

3. Piston grubu arızası

Piston grubu arızası esas olarak piston bileşenleri aşınma ve yıpranma. Piston, piston halkası ve silindir aşınması, zayıf silindir sıkıştırma, motor güç sıkıntısı neden olacaktır. Fenomen zayıf çalışıyor, yorgun mavi duman, yağ tüketimi. Ciddi aşınma ve yıpranma, aynı zamanda krank fan ve motor anormal ses eşlik.

Piston grubunda şiddetli aşınma ve zorlanma nedenleri:

İlk olarak, motor başladıktan sonra tamamen ısınmıyor, soğuk durumda aniden hızlandı veya yüklendi.

İkinci olarak, motor sıcaklığı çok yüksektir, piston grubu parçalarının aşırı genişlemesi ne kadar azalmıştır ve sertlik ve mukavemet azalır, böylece ciddi mekanik aşınma veya yıpranma. Böyle bir arızadan sonra, makine elden geçirilmelidir, piston ve silindir değiştirmek, kesinlikle makine kullanmaya devam etmek yasaktır, ya da ciddi kazalara eğilimli. Motorun ciddi aşınma ve yıpranmasını önlemek için, genellikle prosedürün uygun olduğu şekilde makinenin iyi durumda çalışmasını sağlamak için makineyi çalıştırır.

En önemli şey aşağıdaki üç noktaya dikkat etmektir:

1. Tamamen ısınmaya başladıktan sonra ve daha sonra hız, soğuk soğuk makine önlemek için;

2. Yağ basıncını belirtilen aralıkta tutmak için, çok büyük veya çok küçük değil;

3. Birkaç dakika boşta çalışmadan önce kapatın, böylece makine sıcaklığı düşer ve daha sonra durdurmak, yüksek hızlı işlem aniden kapatıldı.

4. Supercharger arızası

Supercharger supercharged motorun önemli bir parçasıdır, iyi bir çalışma durumu korumak gerekir, özellikle eksenel ve radyal yükseklik rotor belirtilen aralıkta tutulmalıdır. Eğer supercharger arızası, hız aşağı neden olur, düşük alım basıncı, ve sonuçta motor gücü eksikliğine yol açar.

Supercharger hatasının ana performansı aşağıdaki gibidir:

İlk olarak, "yağ yiyin".

İkincisi, çizik ses var. Bu fenomenin ana nedeni rotor şaft ve yatak ciddi aşınma ve mühür halkası hasar, yağ ve ses tüketimi ile sonuçlanan. Rotor mili ve rulman ciddi aşındığında, makinenin normal çalışmasını etkilediğinizde, parçaları değiştirmeniz gerekir.

Supercharger kazara aşınma yöntemi önlemek için kesinlikle ekipman kullanmak için çalışma prosedürleri ne kadar uygun olduğunu, en önemli şey iki noktaya dikkat etmektir:

İlk olarak, motor sadece başladı, 3 ila 5 dakika için boşta gerekir, yağ yağlama sistemi sirkülasyonu nda oluşmuştur, yağ basıncı hız, artı yük sonra normale yükseldi;

İkincisi, kapatma dan önce yaklaşık 3 dakika boşta, motor ve supercharger kapatma dan sonra aşağı hız kadar. Bu işlem çalışma durdurmak için yağ pompası yapacak ve supercharger hala yüksek hızlı rotasyon, böylece kuru sürtünme oluşumu nedeniyle yağ türbinleri eksikliği, aşınma ve yıpranma, türbin ciddi hasar bile, rotor mili kırık çünkü kesinlikle ani gaz sonra yasaktır.

5. Motor enjeksiyon süresine izin verilmez

Dizel motorların farklı türleri yakıt enjeksiyon süresi için farklı gereksinimlere sahiptir, örneğin üst son teslim tarihi 28 ° ila 31 ° için 4135 dizel yakıt enjeksiyon süresi. Yanlış yakıt enjeksiyon süresi önemli ölçüde motor gücünü azaltacak, ve büyük parçalara zarar. Yakıt enjeksiyonu çok erken, motor zor başlar, siyah duman, iş titreşim arttı, ses "sinirli" olur, bir darbe sesi, makine sıcaklığında artış, egzoz rengi normalden daha kalın; Motor zor başlar ve gri veya beyaz duman, iş sıkıcı sesler, makine zayıf döndü, egzoz dumanı siyah duman, ciddi egzoz borusu patlatma, egzoz borusu sıcaklığı önemli ölçüde arttı. Yanlış enjeksiyon süresi uzun bir süre için makine nedeniyle titreşim, böylece sürücü mili ve yüksek basınçlı pompa eksantrik mili eklem gevşek, belirli bir açı kötü neden sonuçlanan ve yakıt enjeksiyon süresi olmadığı sürece, gerekli veriler olarak belirtilen değere yeniden ayarlamak için, ve vidaları sıkın.

6. Üç adet aşınma ve yıpranma

Piston, yağ vanası ve iğne valfi dizel motorun üç ana parçasıdır. Dizel motorun temel bileşenleridir. Herhangi bir arıza güç çıkışını etkileyecektir. Piston bile aşınma, yüksek basınç hızlı kurulmadı yapacak, yağ basıncı çok düşük, petrol kaynağı yetersiz; vana bile aşınma dışında, yağ gevrek değil neden olur, ikincil yakıt enjeksiyonu veya damla fenomeni vardır , Makine hız istikrarsızlığı, titreşim yoğunlaştırılmış, egzoz siyah duman; iğne valf aşınma, damla fenomen üretecek, böylece meme meme, yakıt enjeksiyon kalitesi üzerinde ciddi bir etkisi, dizel sis kötü sonuçlanan, egzoz Siyah duman. Nihai sonuca üç son hasar, motor güç çıkışı etkisi, güç eksikliği için makine performansı vardır. Hasar tamir edemez sonra bile, sadece genel değiştirme. Hasarın nedeni, aşınma ve yıpranma normal kullanımına ek olarak, aynı zamanda yakıt kalitesi ile, hem de kullanıcının çalışma yöntemleri ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, nitelikli kaliteli yakıt kullanımına ek olarak, aynı zamanda ekipman kullanımının doğru çalışmasına göre. Şiddetli ivme önlemek için deneyin gibi; uzun süreli park ve daha sonra yeniden etkinleştirmek, dikkatle makinenin durumunu kontrol etmek için, özellikle, piston esnekliğini kontrol etmek için; düzenli olarak enjektör yakıt enjeksiyon basıncını kontrol edin ve kok ve benzeri kaldırın.

    Ürün Bağlantısı :WAGNA 12-75KVA Küçük Menzilli Dizel Jeneratör

Bir çift: Dizel Jeneratörler için 11 Yanlış Çalışma Yöntemleri

Sonraki: Ücretsiz